Cotton - co to za materiał?

Szukając ubrań, bielizny czy pościeli czytamy metki, ponieważ ważnym jest wybór danego produktu ze względu na jego dobry skład. Niejednokrotnie więc widzimy na metkach wszelakie oznaczenia, bardzo często spotykając się z napisem "cotton". Czym jest ten materiał i czy warto kupować tekstylia wykonane właśnie z niego?

Cotton, czyli bawełna

Oczywiście "cotton" to po angielsku nic innego jak określenie bawełny. Jeśli na danym materiale mamy informację, iż wykonany jest on w 100% cotton, oznacza to, iż jest to czysta bawełna, bez żadnych dodatków i domieszek. 

Bawełnę jako pierwsi wykorzystywali Indianie - szacuje się, iż znali ją już ok 8000 lat temu. W Europie poznaliśmy ją dzięki wyprawom Marco Polo. Bawełna jako włókno rośnie na krzewie o tej samej nazwie - choć wszystkich gatunków bawełny jest około 40, to niektórych z nich używa się jako rośliny włóknodajne. Ojczyzną bawełny jest Ameryka Środkowa, gdzie uprawiano ją i wykorzystywano najwcześniej. Stamtąd zawędrowała także do Indii i do Chin, gdzie używano jej już 5000 lat temu. Idealny klimat do prawidłowego wzrostu bawełny to klimat zwrotnikowy oraz podzwrotnikowy. 

Dziś bawełna jest zdecydowanie znana na całym globie i wykorzystujemy ją do produkcji odzieży oraz wszelkich innych tekstyliów. Ale to nie wszystkie możliwości wykorzystania tej rośliny.  Stosuje się ją do wyrobu oleju jadalnego, z pozostałych wytłoczyn zaś produkuje się paszę dla bydła oraz nawóz. Z bawełny wytwarza się również kosmetyki, np. mydło, glicerynę, szminki. Z krótkich włókien bawełny powstaje również wata, celuloza czy papier.

Właściwości bawełny, czyli za co ją cenimy.

Bawełna kojarzy nam się z czymś dobrym jakościowo, solidnym i wytrzymałym. Najczęściej materiał warty kupienia to zdecydowanie materiał bawełniany, gdyż jest on dla nas także synonimem czegoś naturalnego oraz miłego w dotyku. To dobra jakość, która idzie w parze z dobrą ceną, co jest kolejną dużą zaletą bawełny. 

Bawełnę klasyfikuje się jako włókno naturalne i organiczne, a według takiej klasyfikacji można ją umieścić obok lnu, konopi, jedwabiu czy wełny. Bawełna cechuje się hydroskopijnością na poziomie 7,5%, jest najczęściej biała lub kremowa, lecz może być także beżowa, a nawet zielona, jej włókna mają długość od 12 do 50 mm, a ich wytrzymałość na rozciąganie wynosi od 300 do 600 MPa. 

Tkaniny bawełniane można scharakteryzować jako miękkie, giętkie, wytrzymałe, chłonne oraz pozwalające skórze swobodnie oddychać. Można wyróżnić całkiem sporo różnych rodzajów bawełny, a są to m.in. aksamit, bawełna egipska, batyst bawełniany, denim, sztruks, kreton, perkal, flanela, atłas, etc.

To w czym śpimy powinno być naturalne i cechować się dobrą jakością. Dlatego też zaleca się, by spać w piżamach wykonanych z włókna bawełnianego.  Bawełna dobrze przepuszcza powietrze i chłonie wilgoć, co sprzyja termoregulacji, zapobiega przegrzaniu i nadmiernej potliwości. Warto więc spać w piżamach w 100% bawełnianych (lub satynowych czy flanelowych), ewentualnie w takich, w których domieszki włókien sztucznych nie przekraczają 5% całego materiału.