Jak prać ręczniki frotte?

Czym jest tkanina frotte?

Tkanina frotte jest tkaniną wytwarzaną na specjalnych krosnach, która charakteryzuje się posiadaniem okrywy pętelkowej. Na tkaninę taką składa się wątek oraz dwie osnowy- podstawowe i pętelkowe. Osnowa podstawowa jest całkiem gładka i mocno naprężona, podczas gdy osnowa pętelkowa jest naprężona minimalnie i cechuje się dużą miękkością, puszystością i elastycznością. Tkaninę frotte stosuje się najczęściej do wytwarzania ręczników, skarpet, szlafroków, płaszczy kąpielowych, bielizny pościelowej, etc.- we wszelkich produktach, które mają być przyjemne w dotyku, miękkie i puszyste, a także chłonne.

Jedną z zalet tkanin frotte jest też to, że nie są one podatne na gniecenie. Nie ma więc potrzeby, by takie produkty jak ręczniki czy szlafroki frotte prasować, wręcz jest to niewskazane- żelazko i jego ciężar mogłoby sprawić spłaszczenie się pętelek tkaniny, a tym samym utratę przez nią pożądanej puszystości. 

Tkaniny frotte świetnie izolują ciepło- dlatego też często robione są z nich skarpetki czy właśnie szlafroki, które mają otulić nasze ciało po kąpieli. Co więcej włókna bawełny są w tym przypadku dodatkowo zwijane i mieszane ze sobą, a to zapewnia odpowiedni przepływ powietrza w samej tkaninie. Szlafrok frotte potrafi więc idealnie ogrzać, a jednocześnie wolnej od szlafroków wykonanych z innych tkanin oddaje ciepło. 

Podstawową cechą, jakiej wymagamy od ręczników to ich chłonność- jeśli ręcznik nie jest chłonny to jest nieprzydatny. Tkanina frotte jest tkaniną bardzo chłonną- jest to jej zdecydowanie podstawowa właściwość. To warstwa pętelkowa jest tu warstwą najbardziej chłonną. To czy ręcznik frotte będzie mniej czy bardziej chłonny zależy od tego jaka jest gęstość oraz wysokość pętelek oraz jakiej jakości przędza została użyta do produkcji danego ręcznika. Najbardziej chłonna przędza to przędza o niskim stopniu skręcenia- low twist lub zero twist.

Jak prać ręczniki z tkaniny frotte?

Jeśli mamy w swojej łazience ręczniki o odpowiedniej jakości, przyjemnie miękkie oraz chłonne, a przy tym eleganckie i będące prawdziwą ozdobą łazienki, warto o nie odpowiednio zadbać, by służyły jak najdłużej. To ważne, bo wysokiej klasy ręczniki nie są małym wydatkiem, warto więc w nie raz zainwestować i jak najdłużej cieszyć się ich niebywałą jakością. Bardzo ważne jest odpowiednie pranie ręczników, także tych z tkaniny frotte. Piorąc ręczniki zawsze zwracajmy uwagę na to, co producent napisał nam na ten temat na metce.

Kluczową kwestią jest też segregacja- ręczniki należy prać osobno oraz zachować segregację kolorystyczną- białe, jasne i ciemne. Zaleca się prać ręczniki w temperaturze wskazanej na metce, najodpowiedniejszym przedziałem temperaturowym dla ręczników będzie 40-60 stopni. Raczej unikamy prania ręczników w temperaturach wyższych. Pranie ręczników w temperaturze 90 stopni zupełnie pozbawi ich miękkości i puszystości. 

Do prania ręczników frotte najlepiej jest używać płynu lub żelu- proszek może nie wypłukać się odpowiednio, a tkanina może stracić na chłonności. Pamiętajmy, by do białych ręczników stosować środki przeznaczone dla takich tkanin, a do kolorowych te, które zadbają o intensywność kolorów. 
By ręczniki frotte były jak najbardziej miękkie i zachowały swoje właściwości higroskopijne, można raz na jakiś czas wlać do prania około 1 szklankę octu- to zmiękczy tkaninę. Nie wskazane jest stosowanie ogólnych środków zmiękczających oraz wybielaczy. 

Ręczników frotte nie należy mocno odwirowywać i najlepiej jest dać im wyschnąć na świeżym powietrzu.