Czy zastanawialiście się kiedyś nad odpowiednią gramaturą ręcznika? Na pewno znakomita większość nie zaprząta sobie tym głowy, ale jest to kwestia bardzo istotna. Zwłaszcza gdy zależy nam na wyborze naprawdę dobrego, porządnego i chłonnego ręcznika. Jaką więc gramaturę powinien mieć ręcznik, by był dobry jakościowo?

Czym jest gramatura ręcznika?

Gramatura ręcznika wiąże się z jego wagą- im ręcznik cięższy, tym gramatura będzie większa. Gramaturę oblicza się jako liczbę gramów na jeden metr kwadratowy materiału. Im więcej gram, im cięższy ręcznik, tym więcej materiału użyto do jego produkcji. Dobry ręcznik już nawet wizualnie jest chłonny- jest gruby i puszysty, a jego powierzchnia pokryta jest wieloma, gęsto utkanymi pętelkami- to właśnie gęstość i jakość tych pętelek odpowiada za chłonność ręcznika. 

Jaka gramatura jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi- wszystko zależy od tego jakie przewidujemy zastosowanie dla danego ręcznika. Gramaturę zapisywać będziemy z angielskiego GSM, czyli grams per square meter.

Gramatury:

- 300-400 GSM- to gramatura ręczników lekkich i cienkich, które świetnie sprawdzić się mogą np. w podróży, gdy w naszej walizce nie ma miejsca na duży i mięsisty ręcznik; jest to standardowa gramatura ręczników z mikrofibry oraz ręczników plażowych,

- 450-500 GSM- to ręczniki dość gęste, a przy tym względnie szybko schnące, dlatego wielu z nas (nawet nieświadomie) uważa tą gramaturę za idealną; jeśli przejrzymy swoje domowe ręczniki na metkach, to okaże się, że często mają one właśnie tą wagę, takich ręczników używa się też często w pokojach hotelowych,

- 600-750 GSM- coś, dla miłośników prawdziwie mięsistych materiałów, są to ręczniki masywne i ciężkie- bardzo chłonne, ale i problematyczne podczas schnięcia; wykonywane najczęściej z bawełny egipskiej; trzeba bardzo uważać, by ręczniki o tej gramaturze dokładnie rozwiesić po kąpieli, w innym wypadku będą one wilgotnieć i tęchnąć. 

Jak więc widać odpowiedź na pytanie jaka gramatura jest najlepsza nie jest jedna. Jeśli wybieramy ręcznik do twarzy, który ma wisieć przy naszej umywalce, wybierzmy nawet ten najlżejszy, o gramaturze 300-400 GSM, jeśli jednak lubimy otulić się czymś naprawdę miękkim, idealne będą jak najgrubsze ręczniki- nie można jednak zapominać o ich rozwieszaniu i suszeniu, najlepiej na świeżym powietrzu. Optymalna opcja to oczywiście ręczniki o gramaturze w granicach 500 GSM- świetnie sprawdzą się do codziennego użytkowania, ale i w tym przypadku trzeba pamiętać o rozwieszaniu ręcznika po użyciu. 

Chłonność

To prawda, że im wyższa gramatura, tym ręcznik jest bardziej chłonny, lepiej wsiąka wodę z naszego ciała. Ale ma także ogromne znaczenie sam rodzaj materiału- dlatego trzeba wybierać ręczniki z najbardziej chłonnych materiałów, do których należą klasyczna bawełna, bambus oraz bawełna egipska. Ta ostatnia ma tą ciekawą właściwość, iż po każdym praniu staje się coraz przyjemniejsza dla ciała. Bawełna egipska dodatkowo nie pyli, co też jest jej wielką zaletą, dlatego ręczniki z niej wykonane będą idealne dla alergików. 

Recycled Claim Standard