Koszule nocne - jak wybrać odpowiedni materiał?

Odpowiedni materiał koszul damskich nocnych - czy to takie istotne?

Ten, kto choć raz spał w piżamie z nieoddychającego materiału wie na pewno, iż materiał ma ogromne znaczenie i znacznie podnosi komfort snu. Nie ma tu mowy o wyborze koszuli wykonanej z materiału nieprzepuszczającego powietrza, nieprzyjemnego w dotyku, sztywnego czy sztucznego. Szukając koszuli nocnej zdecydowanie warto postawić na naturalne materiały - jakie więc?

Bawełna. Oczywiście pierwsza myśli to bawełna. I bardzo dobrze! Bawełna to najczęściej wykorzystywany materiał, materiał naturalny, a więc bezpieczny dla skóry i zdrowy. Bawełna pozwala zachować odpowiednią temperaturę ciału, a także odprowadza nadmiar wilgoci ze skóry. Jest to materiał wytrzymały, trwały, miękki i przyjemny w dotyku, świetny dla alergików. Bambus. Coraz częściej spotykamy się z ubraniami wykonanymi z włókna bambusowego- w butikach znaleźć możemy niemal każdy rodzaj ubrania, jaki uszyty jest z takiej tkaniny, od skarpetek na bluzkach kończąc. Bambus jest przyjazny środowisku naturalnemu, jego uprawa jest szybka i bezproblemowa, nie wymaga stosowania żadnych nawozów- dlatego też tkaniny bambusowe mogą być śmiało wybierane przez osoby, które kierują się na co dzień zasadami ekologii.

Dlaczego koszula nocna z bambusa będzie dobrym wyborem? Otóż bambus odznacza się wysokimi właściwościami termicznymi - gdy jest ciepło lub nawet gorąco, bambus przyjemnie schładza, z kolei w chłodne nocne daje odpowiedni poziom ciepła skórze. Jest to także tkanina wysoce chłonna - badania wykazują, iż tkanina bambusowa pozwala chłonąć nawet trzy razy więcej wilgoci niż naturalna bawełna. Bambus wykazuje się także właściwościami antygrzybicznymi, bakteriobójczymi i antystatycznymi. Co więcej, potrafi on niwelować powstawanie przykrych zapachów i daje poczucie świeżości. Bambus jest też delikatny i elastyczny, a dzięki tym cechom pozwala na swobodne ruchy i ułożenie ciała podczas snu. Polecany jest także osobom borykającym się z problemami skórnymi. Satyna. Szukając czegoś bardziej eleganckiego, często wybieramy koszule nocne dla kobiet wykonane z satyny i to także jest dobry wybór. Może nie każdy o tym wie, ale satyna o rodzaj atłasu. Połysk satyny zawdzięczamy splotowi atłasowemu wątkowemu, jest to materiał bardzo gładki, przylegający do ciała i miły w dotyku. Ale do zalet satyny doliczymy także lekkość, odporność na zagniecenia, właściwości antyalergiczne. 

W czym nie spać?

Zdecydowanie powinniśmy unikać spania w koszulach i piżamach wykonanych ze sztucznych i nieoddychających materiałów. Do takich zaliczyć można poliester, poliamid, akryl, etc. Są to tkaniny dużo tańsze, ale zupełnie nieprzyjazne naszej skórze i obniżające komfort snu. Tkaniny te wykonywane są z polimerów pozyskiwanych z ropy naftowej, łatwo się w nich spocić, są łatwopalne i mogą podrażniać bardzo delikatną skórę.