Wskazówki i porady - aby ręczniki były miękkie i pachnące

Przeczytaj uważnie etykietę na ręczniku przed pierwszym praniem.

Właściwa pielęgnacja zaczyna się przed pierwszym użyciem, gdy ręcznik należy wyprać razem z innymi ubraniami tego samego koloru, najlepiej w temperaturze czterdziestu stopni. Przy pierwszym praniu z ciemnych ręczników usuwa się nadmiar barwnika.
Ręczniki pierz zawsze w pralce w zalecanej temperaturze.
Użyj żelu zamiast proszku do prania.

Co zrobić, gdy ręczniki są szorstkie i grube

Choć brzmi to paradoksalnie, największym błędem podczas prania ręczników jest dodawanie zmiękczacza do płukania tkanin. Dzięki działaniu zmiękczacza włókna „sklejają się” ze sobą, a ręcznik nigdy nie będzie tak miękki i puszysty jak wcześniej.

Suszenie ręczników

Idealnie, gdy suszymy ręczników w suszarce. Nie należy jednak ustawiać dodatkowych wysokich temperaturach, ponieważ włókno może się przegrzać i ulec uszkodzeniu. Jeśli nie masz suszarki, to nie ma znaczenia. Uważaj, nigdy nie susz ręczników na gorących grzejnikach. Włókna pękają, a ręcznik będzie uszkodzony.

Nieprzyjemny zapach

Nikt nie lubi śmierdzących ręczników, zwłaszcza po wzięciu prysznica. Jeśli wyprane ręczniki nieprzyjemnie pachną, spróbuj najpierw umyć je w naprawdę gorącej wodzie z 1 do 2 szklankami octu, a następnie ponownie wypierz je zwykłym detergentem.

Jeśli chcesz uniknąć śmierdzącego ręcznika, zawsze powieś go po użyciu, aby dobrze wyschnął.

Ręczniki nie wchłaniają dobrze wilgoci

Niska absorpcja - to niekończący się problem tanich ręczników, które nie są wykonane z wysokiej jakości czesanej bawełny. Najlepszym wyborem jest czesana bawełna egejska lub egipska.

Żeby ręcznik nie podrażniał skóry

Podczas prania ręczników nie przesadzaj z ilością detergentu. Obfite dozowanie detergentu jest częstym błędem popełnianym przez gospodynie domowe. Zawsze przestrzegaj zalecanej dawki. Większa ilość detergentu nie pozwoli lepiej wyprać prania, ale będzie Cię to kosztowało więcej. Dodatkowo, jeśli nie posiadasz pralki ze specjalnym programem oceniającym jakość odprowadzanej wody, to póki znajdzie w niej brud lub detergent, to dodaje kolejne płukanie i proszek do prania lub żel pozostanie na ręcznikach. Osad pozostanie na materiale, a frotte pozostanie solidne i wyblakłe. Jednocześnie detergent uwięziony na ręczniku może podrażniać skórę.
Jednak z drugiej strony użycie zbyt małej ilości detergentów może spowodować odwapnienie wody, co spowoduje utratę miękkości frotte.

Co można zrobić, aby ręczniki nie blakły?

Jeśli chcesz, aby ręczniki miały ten sam kolor, dodaj 1 do 2 szklanek octu do pierwszego prania razem z detergentem.

Podczas prania kolorowych ręczników frotte nie używaj silnego wybielacza, tylko jeśli są białe. Jeśli jednak przy praniu ręcznika nie należy używać wybielacza chlorowego, nie używaj go, ponieważ niektóre białe ręczniki mają również wykończenie powierzchni, którego nie należy wybielać. Może to z czasem osłabić włókna i sprawić, że ręczniki będą mniej chłonne.

Dobra wskazówka na koniec:

Nie prasuj tkaniny frotte! Podczas prasowania oczka są dociskane, a materiał traci swój pierwotny aksamitny wygląd, a także zdolność do  absorpcji wody.