Wybierz idealną piżamę damską na DZIEŃ MATKI z rabatem 20% z kodem: DZIENMATKI24

Dostajesz szlafroki i ręczniki prosto z tkackiego krosna. Gdy wybraliśmy już odpowiedni kolor, styl i rozmiar, nie powinniśmy zapomnieć o prawidłowym praniu i suszeniu, co jest podstawowym warunkiem długiej żywotności. Informacji tych dostarczy nam również mała metka. Symbole, których nie rozumiemy, wyjaśnią nam wyszkoleni sprzedawcy lub znajdziemy je tu SYMBOLE PRANIA.

Przed pierwszym użyciem nie zapomnijmy ręczników oddzielnie wyprać. Zapobiegniemy tak "przylepianiu się" pojedynczych włókien do naszych ubrań.

Ważne jest ostrożne obchodzenie się z nowym ręcznikiem, by zapobiegać możliwemu zaciąganiu się nitek (złamanym paznokciem, pierścionkiem, zamkiem, itd.) jeszcze przed pierwszym praniem, biegiem którego dojdzie do nieznacznego skurczenia, dzięki czemu pętelki lepiej będą się trzymać tkaniny, a ręcznik będzie gotowy do użytku.

Ręczniki powinny być prane w temperaturze 40°C, porządnie wypłukane, i jeśli chcesz, wysuszone w suszarce w niskiej lub średniej temperaturze.

Nie polecamy używać środków zmiękczających, ponieważ wypełniają one przerwy w tkaninie, przez co dochodzi do obniżenia chłonności.

Dbanie o ręczniki frotte jest łatwe dzięki wyjątkowym właściwościom materiałów - bawełny i bambusowego włókna. Do problemów dochodzi w większości przez nieprawidłowe obchodzenie się z nimi lub niewłaściwe dbanie. Dlatego ważne jest, by uważnie przeczytać instrukcję prania i użytkowania.
Zmiana koloru

W ciągu kilku pierwszych prań może dojść do zabarwienia wody z powodu tzw. "puszczania koloru". Puszczanie koloru spowodowane jest zbytecznymi barwiącymi molekułami, które otaczają włókna bawełny. Te kolorowe cząsteczki mogą się utrzymać na innych tkaninach. W przypadku puszczenia koloru oryginalny kolor ręcznika się praktycznie nie zmieni. Dla pewności wypierz ręczniki w ciemnych kolorach przynajmniej trzykrotnie oddzielnie. To znaczy, że przy minimum trzech pierwszych praniach ręczniki w takich samych kolorach powinny być prane razem, czyli białe z białymi, ciemnoniebieskie z ciemnoniebieskimi. Pranie ręczne, tak samo jak pranie w pralce, jest możliwe, jeśli będziesz się stosować do instrukcji.

Na trwałość kolorów wpływ może mieć również używanie proszku do prania zawierającego środek wybielający. W tym przypadku zmiana koloru spowodowana jest nie niższym stopniem trwałości koloru danej tkaniny, ale tymi środkami. Środki do optycznego wybielania to produkty, które absorbują niewidoczne promienie UV światła dziennego i wydzielają je z powrotem jako światło widzialne. W efekcie tego zjawiska kolor może się pozornie zmienić. Obecność optycznie wybielającego środka znajduje się zawsze na opakowaniu proszku.Tworzenie się węzełków

Tworzenie się węzełków spowodowane jest uwalnianem się włókien. Krótkie staplowe włókno oderwie się od długiego, co skutkuje pojawieniem się małych bawełnianych kulek na tkaninie. Tworzenie się takich kulek może być również spowodowane wycieranem, czy to między różnymi częściami tego samego produktu, czy też między produktem a innym przedmiotem. Dlatego też poleca się napełniać pralkę przynajmniej do połowy. Gdy pralka nie jest zapełniona w całości, ręczniki się bardziej ocierają o ściany bębna, zamiast żeby bardziej wpływały na nie cząsteczki wody.

Strzyżone (obróbka weluru) ręczniki mają większą tendencję do wytwarzania się węzełków niż pętelkowe ręczniki frotte. Po utkaniu ręcznika może on wciąż zawierać wolne włókna, które się uwidocznią podczas prania, podczas gdy u czesanej tkaniny drobne cząstki uwalniają się w pierwszych DNIACH. Jest to typowe przy wyrabianiu tkanin frotte.
Zaciąganie się

Ostre lub spiczaste przedmioty mogą zahaczyć się o pętelki i spowodować jej wyrwanie. Abyście mogli długo korzystać z ręczników, należy ograniczyć ich kontakt z przedmiotami tego typu. Nie używaj ręcznika jako szmatki na polerowanie w łazience, wycieranie ścian czy toalety. Wyrwane pętelki można ostrożnie wyciąć. Wyrywając je, spowodować możesz wyciągnięcie dalszych nitek z ręcznika.
Kurczenie się

Ważną własnością bawełny jest to, że da się przy praniu wygotować. Wadą jest to, że się skurczy. Przy pierwszych praniach w temperaturze 95°C dochodzi do kurczenia i utraty koloru w większym stopniu, niż przy temperaturze 40°C. Sugerowana temperatura prania to 40°C!
Twardość

Przy praniu ważne jest przemyślane używanie środków piorących. Zbyt duża ilość proszku spowodować może jego pozostanie w tkaninie nawet po dokładnym płukaniu. Prowadzi to do tego, że ręcznik staje się twardy. Zawsze używaj rozsądną ilość proszku i dobrze płucz.

Porada: używaj ekologicznych proszków do prania.
Zmiękczanie

Środek zmiękczający dodany do ostatniego płukania spowoduje, że ręczniki będą miękkie i delikatne. Jednakże nadmierne używanie takich środków spowodować może też, że ręczniki staną się hydrofobowe - przestaną chłonąć wilgoć.
Woda

Rodzaj używanej wody, czy to z wodociągów, deszczowej, czy ze studni, raczej nie ma wpływu na proces prania. Ważny jest za to proces suszenia. Przy używaniu suszarki ręczniki są miękkie i delikatne, tak samo jak po suszeniu na zewnątrz na sznurku. Jeśli jednak ręcznik zostanie wystawiony na intensywne światło słoneczne lub suszony nad kaloryferem, włókna staną się o wiele twardsze.
Prasowanie

Ręczniki frotte nie powinny być prasowane. Doszłoby do zgniecienia pętelek, przez co utraciłyby swój miękki i satynowy wygląd. Pętelki by także gorzej absorbowały wilgoć.

 

Wymiana

Regularnie zamieniaj swoje ręczniki, przedłuży to ich żywotność. Stare ręczniki, których już nie używasz, odłóż do szmatek, by zbytecznie nie zajmowały miejsca w szafie. Upewnij się, że ręczniki nie leżą w bardzo wilgotnym miejscu. Jeśli w Twojej łazience często jest wilgotno, susz ręczniki na dworze lub w suszarce co kilka dni i co najmniej raz na tydzień pierz. Do wilgotnych przestrzeni nadają się ręczniki z bambusowego włókna.
Pozostałe

Przy kupowaniu ręczników ważne jest, wybierać te odpowiednie dla Ciebie.

Kolor i styl muszą pasować do wnętrza, w którym będą używane, a wielkość musi odpowiadać Twoim potrzebom. A wtedy przy prawidłowym używaniu nie powinnaś natknąć się na żadne problemy.

Szybkie info Nowość
Ręcznik MONDRIAN 50x100cmRęcznik MONDRIAN 50x100cm

Ręcznik MONDRIAN 50x100cm

87 zł
Kolor Śmietankowy
Ciesz się niezrównanym luksusem z naszym ręcznikiem MONDRIAN. Wykonany z czesanej bawełny premium w 100%, ten ręcznik oferuje wyjątkową…
Szybkie info
Ręcznik DIARA 50x100 cmRęcznik DIARA 50x100 cm

Ręcznik DIARA 50x100 cm

96 zł
Kolor Biały / miętowy haftBiały / różowy haftBiały / szary haft
Ręcznik DIARA jest idealny dla osób poszukujących jakościowego i luksusowego dodatku do swojej łazienki. Ma wymiary 50x100 cm i wysoką…
Szybkie info
Ręcznik CHAINE 50 x 100 cmRęcznik CHAINE 50 x 100 cm

Ręcznik CHAINE 50 x 100 cm

Liczba gwiazdek to 5 z 5
96 zł
Kolor Biały / beżowy haftBiały / niebieski haftBiały / różowy haft
Frotte ręczniki CHAINE 50x100cm z mikrowłókna są bardzo miękkie, chłonne i szybkoschnące, wyrobione ze 100% czesanej bawełny.
Szybkie info
Ręcznik MOLLIS 50x100cmRęcznik MOLLIS 50x100cm

Ręcznik MOLLIS 50x100cm

Liczba gwiazdek to 4 z 5
71 zł
Kolor Biały / beżowy haftBiały / miętowy haftBiały / jasnoniebieski haftBiały / Żółty haft
Kolekcja ręczników MOLLIS ma mnóstwo praktycznych właściwości: bardzo dobrze odprowadza wilgoć, szybko schnie, jest delikatna dla skóry.
Szybkie info
Ręcznik LEAF 50 x 100 cmRęcznik LEAF 50 x 100 cm

Ręcznik LEAF 50 x 100 cm

87 zł
Kolor BeżowyBrązowy
Ręcznik LEAF w rozmiarze 50 x 100 cm wykonany w 100% z bawełny czesanej, daje gwarancję wysokiej jakości materiału, który ma zwiększoną…
Szybkie info Bestseller
Mały ręcznik DESTAN 30x50cmMały ręcznik DESTAN 30x50cm

Mały ręcznik DESTAN 30x50cm

Liczba gwiazdek to 5 z 5
58 zł
Kolor LilaProszkowaRóżowy
Małe ręczniki DESTAN 30x50cm z koronką i wyhaftowanym ornamentem we francuskim stylu, o wysokiej gramaturze, gwarantują doskonałą chłonność…
Szybkie info
Bambusowy ręcznik BAMBOO 50x100cmBambusowy ręcznik BAMBOO 50x100cm

Bambusowy ręcznik BAMBOO 50x100cm

Liczba gwiazdek to 5 z 5
77 zł
Kolor BiałyBeżowyFioletowy / LilaMiętowyRóżowyŚmietankowyJasnoniebieskiJasnożółty
Ręczniki 50x100 cm Bambus BAMBOO Bambus włókien. Absorpcja w przypadku włókna bambusowego jest 4x lepsza niż w przypadku bawełny, a jego…
Szybkie info
Ręcznik MICRO COTTON 50x100cmRęcznik MICRO COTTON 50x100cm

Ręcznik MICRO COTTON 50x100cm

Liczba gwiazdek to 5 z 5
87 zł
Kolor BiałyAntracytRóżowyŚmietankowyJasnobeżowyJasnoniebieskiTerakotaCiemnoniebieski
Frotte ręczniki MICRO COTTON 50x100cm z mikrowłókna są bardzo miękkie, chłonne i szybkoschnące, wyrobione ze 100% czesanej bawełny.
Szybkie info
Ręcznik LORD 50x100cmRęcznik LORD 50x100cm

Ręcznik LORD 50x100cm

Liczba gwiazdek to 5 z 5
87 zł
Kolor BeżowyNiebieskiCiemnofioletowyCiemnoniebieski
Frotte ręczniki LORD 50x100cm o wysokiej gramaturze i z ochroną antybakteryjną wykonane są ze 100% egejskiej czesanej bawełny.
Szybkie info
Mały ręcznik MICRO COTTON 30x50cmMały ręcznik MICRO COTTON 30x50cm

Mały ręcznik MICRO COTTON 30x50cm

Liczba gwiazdek to 5 z 5
38 zł
Kolor BiałyAntracytRóżowyŚmietankowyJasnobeżowyJasnoniebieskiTerakotaCiemnoniebieski
Mały frotte ręcznik MICRO COTTON 30x50cm z mikrobawełny jest gwarancją najwyższej jakości. Włókna mają wyższą chłonność i nie tracą koloru.
Szybkie info Bestseller
Luksusowy ręcznik DELUXE 50x100cmLuksusowy ręcznik DELUXE 50x100cm

Luksusowy ręcznik DELUXE 50x100cm

Liczba gwiazdek to 5 z 5
83 zł
Kolor BiałyMustardBrązowyKremowyMiód HoneyRóżowyStary różJasnobeżowyJasnoniebieskiJasnoszaryZielony
Ręczniki DELUXE 50x100cm z Modalu. Najlepsze ręczniki, które spełniają wymagania dotyczące chłonności, miękkośći i łatwości utrzymania.
Szybkie info PROMOCJE -16%
Ręcznik PREMIER 55x100 cmRęcznik PREMIER 55x100 cm

Ręcznik PREMIER 55x100 cm

Liczba gwiazdek to 4 z 5
77 zł 65 zł
Kolor Biały / różowy haft
Kolekcja ręczników PREMIER ma mnóstwo praktycznych właściwości: bardzo dobrze odprowadza wilgoć, szybko schnie, jest delikatna dla skóry.
Szybkie info Bestseller
Ręcznik MARINE MAN 50x100cmRęcznik MARINE MAN 50x100cm

Ręcznik MARINE MAN 50x100cm

Liczba gwiazdek to 5 z 5
96 zł
Kolor BiałyCiemnoniebieski
Luksusowe frotte ręczniki MARINE MAN 50x100cm w marynistycznym stylu, odpowiednie również na jacht. Ręczniki wykonane są ze 100% czesanej…

Recycled Claim Standard