15% ZNIŻKI na nieprzecenione Dziś z kodem: STYLOWE24

Dbanie o szlafroki i ręczniki

Dostajesz szlafroki i ręczniki prosto z tkackiego krosna. Gdy wybraliśmy już odpowiedni kolor, styl i rozmiar, nie powinniśmy zapomnieć o prawidłowym praniu i suszeniu, co jest podstawowym warunkiem długiej żywotności. Informacji tych dostarczy nam również mała metka. Symbole, których nie rozumiemy, wyjaśnią nam wyszkoleni sprzedawcy lub znajdziemy je tu SYMBOLE PRANIA.

Przed pierwszym użyciem nie zapomnijmy ręczników oddzielnie wyprać. Zapobiegniemy tak "przylepianiu się" pojedynczych włókien do naszych ubrań.

Ważne jest ostrożne obchodzenie się z nowym ręcznikiem, by zapobiegać możliwemu zaciąganiu się nitek (złamanym paznokciem, pierścionkiem, zamkiem, itd.) jeszcze przed pierwszym praniem, biegiem którego dojdzie do nieznacznego skurczenia, dzięki czemu pętelki lepiej będą się trzymać tkaniny, a ręcznik będzie gotowy do użytku.

Ręczniki powinny być prane w temperaturze 40°C, porządnie wypłukane, i jeśli chcesz, wysuszone w suszarce w niskiej lub średniej temperaturze.

Nie polecamy używać środków zmiękczających, ponieważ wypełniają one przerwy w tkaninie, przez co dochodzi do obniżenia chłonności.

Dbanie o ręczniki frotte jest łatwe dzięki wyjątkowym właściwościom materiałów - bawełny i bambusowego włókna. Do problemów dochodzi w większości przez nieprawidłowe obchodzenie się z nimi lub niewłaściwe dbanie. Dlatego ważne jest, by uważnie przeczytać instrukcję prania i użytkowania.




Zmiana koloru

W ciągu kilku pierwszych prań może dojść do zabarwienia wody z powodu tzw. "puszczania koloru". Puszczanie koloru spowodowane jest zbytecznymi barwiącymi molekułami, które otaczają włókna bawełny. Te kolorowe cząsteczki mogą się utrzymać na innych tkaninach. W przypadku puszczenia koloru oryginalny kolor ręcznika się praktycznie nie zmieni. Dla pewności wypierz ręczniki w ciemnych kolorach przynajmniej trzykrotnie oddzielnie. To znaczy, że przy minimum trzech pierwszych praniach ręczniki w takich samych kolorach powinny być prane razem, czyli białe z białymi, ciemnoniebieskie z ciemnoniebieskimi. Pranie ręczne, tak samo jak pranie w pralce, jest możliwe, jeśli będziesz się stosować do instrukcji.

Na trwałość kolorów wpływ może mieć również używanie proszku do prania zawierającego środek wybielający. W tym przypadku zmiana koloru spowodowana jest nie niższym stopniem trwałości koloru danej tkaniny, ale tymi środkami. Środki do optycznego wybielania to produkty, które absorbują niewidoczne promienie UV światła dziennego i wydzielają je z powrotem jako światło widzialne. W efekcie tego zjawiska kolor może się pozornie zmienić. Obecność optycznie wybielającego środka znajduje się zawsze na opakowaniu proszku.



Tworzenie się węzełków

Tworzenie się węzełków spowodowane jest uwalnianem się włókien. Krótkie staplowe włókno oderwie się od długiego, co skutkuje pojawieniem się małych bawełnianych kulek na tkaninie. Tworzenie się takich kulek może być również spowodowane wycieranem, czy to między różnymi częściami tego samego produktu, czy też między produktem a innym przedmiotem. Dlatego też poleca się napełniać pralkę przynajmniej do połowy. Gdy pralka nie jest zapełniona w całości, ręczniki się bardziej ocierają o ściany bębna, zamiast żeby bardziej wpływały na nie cząsteczki wody.

Strzyżone (obróbka weluru) ręczniki mają większą tendencję do wytwarzania się węzełków niż pętelkowe ręczniki frotte. Po utkaniu ręcznika może on wciąż zawierać wolne włókna, które się uwidocznią podczas prania, podczas gdy u czesanej tkaniny drobne cząstki uwalniają się w pierwszych DNIACH. Jest to typowe przy wyrabianiu tkanin frotte.




Zaciąganie się

Ostre lub spiczaste przedmioty mogą zahaczyć się o pętelki i spowodować jej wyrwanie. Abyście mogli długo korzystać z ręczników, należy ograniczyć ich kontakt z przedmiotami tego typu. Nie używaj ręcznika jako szmatki na polerowanie w łazience, wycieranie ścian czy toalety. Wyrwane pętelki można ostrożnie wyciąć. Wyrywając je, spowodować możesz wyciągnięcie dalszych nitek z ręcznika.




Kurczenie się

Ważną własnością bawełny jest to, że da się przy praniu wygotować. Wadą jest to, że się skurczy. Przy pierwszych praniach w temperaturze 95°C dochodzi do kurczenia i utraty koloru w większym stopniu, niż przy temperaturze 40°C. Sugerowana temperatura prania to 40°C!




Twardość

Przy praniu ważne jest przemyślane używanie środków piorących. Zbyt duża ilość proszku spowodować może jego pozostanie w tkaninie nawet po dokładnym płukaniu. Prowadzi to do tego, że ręcznik staje się twardy. Zawsze używaj rozsądną ilość proszku i dobrze płucz.

Porada: używaj ekologicznych proszków do prania.




Zmiękczanie

Środek zmiękczający dodany do ostatniego płukania spowoduje, że ręczniki będą miękkie i delikatne. Jednakże nadmierne używanie takich środków spowodować może też, że ręczniki staną się hydrofobowe - przestaną chłonąć wilgoć.




Woda

Rodzaj używanej wody, czy to z wodociągów, deszczowej, czy ze studni, raczej nie ma wpływu na proces prania. Ważny jest za to proces suszenia. Przy używaniu suszarki ręczniki są miękkie i delikatne, tak samo jak po suszeniu na zewnątrz na sznurku. Jeśli jednak ręcznik zostanie wystawiony na intensywne światło słoneczne lub suszony nad kaloryferem, włókna staną się o wiele twardsze.




Prasowanie

Ręczniki frotte nie powinny być prasowane. Doszłoby do zgniecienia pętelek, przez co utraciłyby swój miękki i satynowy wygląd. Pętelki by także gorzej absorbowały wilgoć.

 

Wymiana

Regularnie zamieniaj swoje ręczniki, przedłuży to ich żywotność. Stare ręczniki, których już nie używasz, odłóż do szmatek, by zbytecznie nie zajmowały miejsca w szafie. Upewnij się, że ręczniki nie leżą w bardzo wilgotnym miejscu. Jeśli w Twojej łazience często jest wilgotno, susz ręczniki na dworze lub w suszarce co kilka dni i co najmniej raz na tydzień pierz. Do wilgotnych przestrzeni nadają się ręczniki z bambusowego włókna.




Pozostałe

Przy kupowaniu ręczników ważne jest, wybierać te odpowiednie dla Ciebie.

Kolor i styl muszą pasować do wnętrza, w którym będą używane, a wielkość musi odpowiadać Twoim potrzebom. A wtedy przy prawidłowym używaniu nie powinnaś natknąć się na żadne problemy.

Jak mogę uniknąć wyciągania nici?


Wyciągnięte nici to nie problem! Wystarczy je po prostu przyciąć na powierzchni tkaniny, aby nie powstały oczka. Aby zapobiec wyciąganiu nici, pierz oddzielnie od tkanin zawierających haczyki lub zamki błyskawiczne.