Dziesięć lub pięćdziesiąt złotych - ceny ręczników frotte różnią się w zależności od sklepu. Jest to spowodowane marżą, czy naprawdę chodzi o jakość? Pewnie wiesz, że jednym z kryteriów jest ciężar na metr kwadratowy. Ale pamiętaj, czy za materiał dobrej jakości uważa się ten mający trzysta, czy pięćset gramów? Pomyśleliście o sprawdzeniu długości włókien? Jeśli odpowiedź jest "nie", właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy instrukcję, jak odnaleźć się w świecie frotte.

Jeśli wybierasz produkty frotte według koloru, wzoru, wielkości i ceny, dodaj jeszcze jedno o wiele ważniejsze kryterium - właściwości. Należy do nich gramatura, długość włókna, a także materiał. Stuprocentowa bawełna wcale nie musi być tym najlepszym, co możesz sobie zapewnić!

Nie schodź poniżej 500 gr/m² !

Za dobrej jakości uważa się ręczniki o gramaturze około pięciuset gramów na metr kwadratowy, zazwyczaj spotkasz się z zakresem 450 do 550 g/m2. Jeśli podane są wartości połowiczne, lepiej ich unikaj. Dobrze również jest nie kupować tych, na których nie jest napisane nic. Nie jest to obowiązkowe, więc producenci gorszej jakości materiałów specjalnie nie zawierają tam tej informacji.

Wartości te odpowiednie są dla ręczników z tego samego frotte, różnica jest w rozmiarze. Nie zawsze jednak większe wartości są preferowane. Jako przykład posłuży szlafrok, na który firmy używają mieszanki materiałów, by był lżejszy. Tylko na jego uszycie potrzeba kilku metrów kwadratowych materiału, a kto by chciał po kąpieli nosić dwa lub trzy kilo więcej! Inaczej jest w przypadku dywaników łazienkowych, gdzie potrzebne jest, by były ciężkie i zostawały na miejscu - ich gramatura dochodzi do 1450g na metr kwadratowy.

Aktualne jest również, że im dłuższa pętelka, czyli im bardziej "kosmaty" ręcznik, tym lepiej dla Ciebie. Zazwyczaj tak jest. "Dłuższe pętelki w ręcznikach zapewniają większą chłonność i absorpcję wody. Lepiej suszą". Zwróćmy jednak uwagę na jeden aspekt: przy praniu i suszeniu takich ręczników dochodzi do szybszego wycierania się włókien, dlatego też na ręczniki z dłuższym włóknem użyta musi być najlepsza bawełna, by ręcznik ten długo wytrzymał. A nie każdy producent o to dba.

Inwestowałaś w doskonałej jakości ręczniki, a po dwóch miesiącach są twarde i nieprzyjemne, zupełnie jak te tanie? Może błąd jest po Twojej stronie. Jak je pierzesz i suszysz? Według instrukcji powinnaś je przed pierwszym użyciem przeprać dwa razy z rzeczami w podobnym kolorze i pozwolić im wyschnąć, nim zaczniesz się nimi wycierać. Dzięki temu z materiału uwolnią się wolne włókna, a pozostałe się minimalnie skurczą, co jest ważne dla żywotności ręcznika. Do prania używaj raczej żelu, niż proszku, oczywiście do białych rzeczy używaj tego do białych, a na kolorowe tego z oznaczeniem "color". I nawet, jeśli według telewizyjnych reklam zmiękczacz doda tkaninie delikatności i miękkości, producenci mają na to zupełnie inny pogląd! W instrukcjach używania zakazują zmiękczaczy, gdyż "zlepiają" one włókna ze sobą, w efekcie czego ręcznik przestaje być miękki.

Na suszenie idealna jest suszarka do prania - niektórzy producenci tym sposobem suszą swoje produkty już przy produkcji - ponieważ ciepłe powietrze nie tylko suszy włókno, ale również je "nastroszy", dzięki czemu ręczniki wyglądają jak te z telewizyjnej reklamy. Jeśli nie masz suszarki, starczy oczywiście zwykły sznurek. Ręczników nie powinno się za to suszyć na kaloryferze, ponieważ włókna się na nim łamią i bezpowrotnie niszczą.

Stuprocentowa bawełna nie musi być tą najlepszą!

Jesteście nauczeni, że to, co jest ze stuprocentowej bawełny, jest dla Was najlepsze? W przypadku ręczników nie zawsze jest to tak. Mimo, że te ze stuprocentowej bawełny są najbardziej poszukiwane, głównie posiadacze małych i słabo klimatyzowanych łazienek wiedzą, jak wygodne są dla nich bambusowe ręczniki złożone w 60 procentach z bawełny, a w 40 z bambusowej wiskozy. Nie tylko, że ich gramatura to 500g/m2, ale przede wszystkim Wam one nie "zaśmierdną". "Bambus ma naturalne właściwości antybiotyczne, które gwarantują, że nie dojdzie do powstania nieprzyjemnego zapachu z użytych ręczników". Zalety tego materiału: "Chłonność ręczników z bambusowym włóknem jest 4x wyższa niż w przypadku innych materiałów, ponieważ bambusowe włókna przy mikroskopowym badaniu w przekroju wydrążone, czym umożliwiają "oddychanie" ręczników.

Przy bambusowych ręcznikach możecie się też spotkać z tym, że część frotte jest ostrzyżona i nie ma tam zwykłych pętelek. Nie jest to żadna wada, wręcz odwrotnie. Taki rodzaj frotte nazywa się welur i jest nie tylko przyjemny w dotyku, ponieważ przypomina satynę, ale ma również piękny połysk.

Kobiety uwielbiają wycierać się delikatnymi i miękkimi ręcznikami. Jeśli Wy również, spójrzcie na te, które wykonane są z bawełny MICRO. Należą one co prawda do tych droższych, ale za to oczarują Was swoją delikatnością, lekkością i doskonałą chłonnością. A dlaczego nie zapewnić sobie przynajmniej po kąpieli odrobiny tego luksusu, przecież zasługujecie na to, by w łazience czuć się jak w siódmym niebie!

Nowość Szybkie info
Ręcznik SELYA 50x100 cm

Ręcznik SELYA 50x100 cm

ŚmietankowyBrązowy

89 zł
Ręcznik SELYA jest wyprodukowany ze 100 % bawełny czesanej z ochroną antybakteryjną i w rozmiarze 50 x 100 cm. Gramatura jest 580 g/m2.
Szybkie info
Ręcznik MOLLIS 50x100cm

Ręcznik MOLLIS 50x100cm

ŻółtyMiętowyRóżowyBeżowyJasno niebieski

53 zł
Kolekcja ręczników MOLLIS ma mnóstwo praktycznych właściwości: bardzo dobrze odprowadza wilgoć, szybko schnie, jest delikatna dla skóry.
Nowość Szybkie info
Ręcznik QUEEN 50x100cm

Ręcznik QUEEN 50x100cm

ŚmietankowyLila

89 zł
Jest wykonany w 100% z bawełny czesanej z ochroną przeciwbakteryjną. To oznacza, że bardzo dobrze wchłania wilgoć i zarówno jest delikatny…
Szybkie info
Ręcznik LUXURY 50x100 cm

Ręcznik LUXURY 50x100 cm

BeżowyBordowy

71 zł
Piękny ręcznik LUXURY z antybakteryjną ochroną Microban w beżowym lub bordowym kolorze, jest wykonany z wysokiej jakości 100% bawełny o…
Szybkie info
Ręcznik LILY 50x100cm

Ręcznik LILY 50x100cm

Biały

89 zł
Ręcznik LILY pokochasz natychmiast. Jest wykonany w 100% z bawełny czesanej o gramaturze 580 g/m² i świetnie wchłania wilgoć. Ochrona…
Szybkie info
Ręcznik LEAF 50 x 100 cm

Ręcznik LEAF 50 x 100 cm

brązowyBeżowy

68 zł
Ręcznik LEAF w rozmiarze 50 x 100 cm wykonany w 100% z bawełny czesanej, daje gwarancję wysokiej jakości materiału, który ma zwiększoną…
Szybkie info
Mały ręcznik LUNA 32x50cm

Mały ręcznik LUNA 32x50cm

BiałyŚmietankowyRóżowy

46 zł
Małego ręcznika w rozmiarze 32x50cm z pewnością nie powinno zabraknąć w żadnej łazience. Idealnie nadaje się do pielęgnacji twarzy lub po…
Szybkie info
Ręcznik FRINGE 50x100 cm

Ręcznik FRINGE 50x100 cm

BeżowyAntracit

53 zł
Ręcznik FRINGE w rozmiarze 50x100 cm świetnie uzupełnia się z mniejszym ręcznikiem i ręcznikiem kąpielowym z tej samej linii ze 100%…
Nowość Szybkie info
Ręcznik PREMIUM 55x100 cm

Ręcznik PREMIUM 55x100 cm

Różowy

71 zł
Kolekcja ręczników PREMIUM ma mnóstwo praktycznych właściwości: bardzo dobrze odprowadza wilgoć, szybko schnie, jest delikatna dla skóry.
Szybkie info
Ręcznik LORD 50x100cm

Ręcznik LORD 50x100cm

ŚmietankowyBeżowyCiemno fioletowyJasno niebieskiCiemno niebieski

68 zł
Frotte ręczniki LORD 50x100cm o wysokiej gramaturze i z ochroną antybakteryjną wykonane są ze 100% egejskiej czesanej bawełny.
Ponad 50.000 produktów na stanie

Ponad 50.000 produktów na stanie

Ekspresowa dostawa w 48 godziny

Ekspresowa dostawa w 48 godziny

Bezproblemowy i szybki zwrot

Bezproblemowy i szybki zwrot

Najwyższa jakość produktów z certyfikatami

Najwyższa jakość produktów z certyfikatami

Recycled Claim Standard